Kontakt: 606 444 213
Wycieczki szkolne do Warszawy powinny uwzględniać w planie zwiedzania biurowiec Leykama

Nowa atrakcja stolicy dla wycieczek

Zabytki Warszawy

Wycieczki szkolne do Warszawy często ograniczają się do tych samych miejsc i stawiają na te same zabytki Warszawy . Warto poszukać oryginalnych rozwiązań. A Warszawa cechuje się tym, że ich nie brakuje. Nowym popularnym zabytkiem Warszawy jest budynek Leykama przy ul. Wspólnej 62. Kiedyś był pomieszczeniami biurowymi. Teraz oficjalnie wpisano go do rejestru stołecznego zabytków.

Ul. Wspólna. Co zobaczą wycieczki w Warszawie?

Co wycieczki do Warszawy mogą zobaczyć przy Wspólnej 62? Budynek, który powstał w latach 50. na podstawie projektu Marka Leykama – wziętego przed laty architekta – to dowód na to, iż tuż po wojnie twórcom nie brakowało wizji oraz odwagi konstrukcyjnej. Biuro konserwatora zabytków określa budynek jako „świadectwo nowatorstwa i śmiałości”. Wizyta w tym miejscu może być ciekawym urozmaiceniem w planie zwiedzania miasta – Warszawa to wiele atrakcji świetnie znanych, ale wycieczki szukają często nietypowych miejsc w stolicy. Jeśli stworzyć listę, na której znalazłyby się najciekawsze zabytki Warszawy, dzieło Leykama byłoby z pewnością wśród najważniejszych.
Budynek Leykama doceniono m.in. za nieprzekształconą formę, co akurat w połowie lat 50. było rzadkością. Według urzędników, to dowód na to, iż Leykam projektował w stylu odmiennym do dominującej wtedy koncepcji.

Zabytki Warszawy a wrażenie, jakby Florecja

Budynek przy ul. Wspólnej 62 był zaprojektowany jako siedziba komunistycznego Prezydium Rządu. Historia okazała się jednak być przewrotna – dziś to niekwestionowane zabytki Warszawy. Bolesław Bierut poprowadził tam tylko kilka posiedzeń rządu, bo Urząd Rady Ministrów przeniesiono w Al. Ujazdowskie. Gdy go stawiano zakładano, iż będzie symbolizować komunistyczną władzę. Paradoksalnie – to ciekawy temat dla wycieczki do Warszawy – nie postawiono go według prawideł ówczesnej architektury, a zaskakująco. Budynek wewnątrz przyjął formę pałacu florenckich kupców. Tworzy to bardzo ciekawy paradoks. Z jednej strony, na zewnątrz, gmach przy Wspólnej 62 sprawia wrażenie ciężkiego, potężnego i masywnego. Wystarczy jednak wejść do środka, by przekonać się, iż jest zupełnie inaczej. Wewnątrz to lekkość, biel ścian, wrażenie obcowania z włoskimi budynkami Toskanii. Nawiązań do Italii jest więcej. Wycieczka szkolna do Warszawy choć przez chwilę może poczuć się niczym w słonecznej Toskanii, gdzie w niebo co chwilę wynoszą się śnieżnobiałe kolumny.

Efekt jest tym większy, że nad wszystkim króluje gigantyczna kopuła nakrywająca cały budynek. To przede wszystkim ogromne powierzchnie. Koło ma średnicę 28 m. W sumie na każdym z pięter jest ponad 600 m kwadratowych powierzchni. Czy są w stolicy jakiekolwiek zabytki Warszawy, które cechowałyby się podobnymi elementami?
Leykam to jeden z najciekawszych architektów okresu po II wojnie światowej. Wyjście w okolice ul. Wspólnej można więc powiązać tematycznie z innymi punktami, które zawiera plan zwiedzania dla wycieczek szkolnych. Leykam projektował m.in. gmach Najwyższej Izby Kontroli przy ul. Marszałkowskiej – teraz to siedziba sądu. Jego autorstwa są również inne zabytki Warszawy – Państwowy Instytut Geologiczny przy Rakowieckiej. Miał też udział przy wizji ronda Waszyngtona czy też Stadionu Dziesięciolecia.

Stare Miasto zabytki warszawy

Zabytki Warszawy

.

About the Author