Kontakt: 606 444 213

Uroki PRL. Wycieczka do świata saturatora i rubina

Wycieczka do Warszawy może przenieść się w czasie. Wystarczy zamienić dzisiejszą stolicę na tę sprzed kilkudziesięciu lat w Muzeum PRL. Warto – szczególnie szkolna wycieczka może spędzić kilkadziesiąt minut w wyjątkowych realiach, jakich nie odda najlepsza nawet lekcja historii.

Muzeum Czar PRL

Muzeum Czar PRL

Czar PRL z założenia jest próbą stworzenia miejsca, w którym można zobaczyć dziś przeszłość. O poprzednim systemie i jego realiach przypomina bogata kolekcja materiałów, które muszą zrobić wrażenie. Jest tam wszystko. M-2, siermiężna kuchnia, budka telefoniczna i jedyny – jak twierdzi Muzeum – saturator. Czy gimnazjaliści jeszcze wiedzą, czym był?

Muzeum Czar PRL

Muzeum Czar PRL

Ciasny pokoik. W nim charakterystyczna pilśniowa meblościanka z gablotką na rodowe szkło lub filiżankę z Cepelii. Bibeloty na regale urzekają. Jest przedziwny przyrząd do czyszczenia kurzu, który jednak równie dobrze mógł być wręcz ozdobą salonu. Są starawe płyty na adapter. Tapczanik wygląda tak, jakby swoje najlepsze czasy przechodził wtedy, kiedy ekscytowano się premierą „Czterdziestolatka”. Aż szkoda, że nie można go obejrzeć na stojącym obok telewizorze rubin.

Muzeum Czar PRL

Muzeum Czar PRL

Łazienka – doprawdy urocza. Ciasna, wręcz klaustrofobiczna. W centrum – pralka Frania i wyżymaczka. Obok fartuch – strój codzienny zaangażowanej pani domu. A na półkach rarytasy – drogeria z odległych czasów.

Muzeum Czar PRL

Muzeum Czar PRL

Wycieczka szkolna do PRL

 

Jeśli wyjść z pokoju, też zostajemy w realiach PRL-owskich. Co zobaczy tam wycieczka? Chociażby telefon z ebonitu przypomina o czasach, kiedy dzwoniąc do kogoś numery się wykręcało, a nie wyciskało na ciekłokrystalicznym ekranie smartfona. Boazeria w przedpokoju pewnie jeszcze do dzisiaj jest w wielu mieszkaniach – ale czy można w nich również znaleźć futra z lat 70.?

Znakomita jest kolekcja odkurzaczy zawieszona dumnie – niczym precjoza – na ścianie. Wyglądają dziś jak pojazdy kosmiczne Jurija Gagarina. Dziwne kształty, nijak nie zbliżone choćby w drobny sposób do dzisiejszych maszyn.

Muzeum Czar PRL

Muzeum Czar PRL

Saturator to dowód na to, że kiedyś dziesiątki dzieci na podwórku piły słodkie soki nie zastanawiając się nad radami dietetyków i – o zgrozo – pojono je często z jednej szklanki ledwie od czasu do czasu tylko przepłukiwanej. W muzeum jest więcej przykładów pozwalających na to, by szkolna wycieczka miała okazję do porównań Polski dzisiejszej z tą sprzed kilkudziesięciu lat.

Podobnych smaczków w Muzeum PRL nie brakuje. Jest leciwa waga na odważniki, stoły zakryte ceratą godną „Misia”, sklepowa lada niczym żywcem wzięta z czeskich produkcji o dzielnych sprzedawczyniach, co żadnego klienta się nie boją.

Muzeum Czar PRL

Muzeum Czar PRL

Wyposażenie kuchni też robi wrażenie. Bo jak się nie uśmiechnąć widząc maszynkę do mielenia mięsa przytwierdzaną do kantu stołu?

Muzeum Czar PRL mieści się w miejscu dawnej fabryki PZO na Pradze – naprzeciwko Soho Factory przy ul. Mińskiej 25. Można je odwiedzać codziennie od g. 10 do 16. Idealnie nadaje się np. w połączeniu ze zwiedzaniem Pragi. Same wnętrza muzeum mogą być również idealnym tłem lekcji historycznych lub nietypowych sesji zdjęciowych i spotkań tematycznych. Wycieczka sama przekona się, jak specyficznym okresem dla Polski był PRL.

.

About the Author