Kontakt: 606 444 213

Wilanów – tu też przyjedzie wycieczka do Warszawy

Wilanów przyciąga wycieczki szkolne ze względu na połączenie baroku i przyrody

Wilanów – miejsce, gdzie przyroda łączy się z barokiem

Wycieczka do Warszawy będzie miała z pewnością wiele ciekawych punktów do odwiedzenia, ale jednym z kluczowych powinien być Pałac Wilanów.

To rezydencja króla Jana III Sobieskiego. Warszawski pałac barokowy powstawał przez około 20 lat – rozpoczęto jego budowę w 1677 r. Zajmuje 24 hektary. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Oryginalna architektura pałacu w Wilanowie

To efekt połączenia sztuki europejskiej ze staropolską tradycją budowlaną. W budowli zachowano wystrój malarsko-rzeźbiarski elewacji i wnętrz pałacowych, Wystrój sztukatorski i malarski pałacu jest dziełem takich twórców jak Józef Szymon Bellotti, Jerzy Siemiginowski-Eleuter, Michelangelo Palloni, Claude Callot, Jan Samuel Mock. Dekoracje w tarczach elewacji wykonał Francesco Fumo. Ornamentyka regencyjna  jest dziełem Pietro Innocente Comperetiego. Autorem rzeźby gabinetowej jest Eliasz Hofmann.

Różne przeznaczenia willi

Dziś przyciąga wycieczki do Warszawy, a kiedyś była to typowa podmiejska rezydencja magnacka. W latach 1720-1728 dobudowano skrzydła boczne Po śmierci Sobieskiego pałac był własnością jego synów, a następnie siedzibą znanych rodów magnackich.

Wycieczka do Warszawy na dwupoziomowy ogród barokowy

Pałac w Wilanowie jest jednym z najcenniejszych zabytków epoki polskiego baroku W Budowla łączy w sobie elementy dworu szlacheckiego, włoskiej willi wiejskiej i francuskiego pałacu w stylu Ludwika XIV, a jej dekoracja przedstawia apoteozę czynów mężnego władcy i zwycięzcy spod Wiednia. Bezpośrednią oprawę Pałacu w Wilanowie stanowi wspaniały park. Jego poszczególne części ulegały zróżnicowaniu na przestrzeni trzech stuleci. Po wschodniej stronie Pałacu znajduje się dwupoziomowy ogród barokowy, schodzący w dół w stronę jeziora. Na północ i południe rozciągają się zaś niezwykle malownicze parki krajobrazowe, ukształtowane w XVIII i XIX wieku. Wycieczka szkolna z pewnością dostrzeże w tym miejscu ciekawe miejsce do wspólnej fotografii. Do południowego skrzydła przylega niewielki, neorenesansowy ogród różany. Wystrój parku dopełniają rozsiane po całym terenie dekoracyjne budowle, m.in. Altana Chińska, Domek Gotycki, Most Rzymski oraz liczne stylizowane na czasy antyku sarkofagi, obeliski i rzeźby.

Polskie wsparcie włoskiej koncepcji

Nad całością budowy czuwał polski architekt włoskiego pochodzenia Augustyn Locci. Pałac w Wilanowie powstawał w trzech etapach – od niewielkiego, parterowego dworku ziemiańskiego, po olbrzymi, bogato zdobiony, pełen przepychu, barokowy pałac. Oprócz Locciego nad pałacem pracował cały sztab malarzy, rzeźbiarzy, sztukatorów, a także innych rzemieślników z kraju i zagranicy. Równolegle powstawał barokowy ogród oraz budynki gospodarskie takie jak np. stajnie, spichrze, domy dla służby.

.

About the Author