Kontakt: 606 444 213

Wycieczki do Warszawy z Krakowa z 1000 żartów w tle

Warszawa - wycieczka do Zamku Królewskiego

Warszawa – wycieczka do Zamku Królewskiego

Czego dowiedzą się o stolicy wycieczki szkolne do Warszawy z Krakowa? Na pewno cicha rywalizacja obu miast daje okazję do wielu żartów.

Kabaret Moralnego Niepokoju kpił kiedyś w swoim skeczu poświęconym różnicom między Krakowem a Warszawą: – Wiecie Państwo, kiedy się kończy w Warszawie kultura? O 19, jak odjeżdża ostatni ekspres do Krakowa.

Warszawa pracuje, Kraków świętuje

Trzeba przyznać, że oba miasta coraz bardziej się różnią, choć nigdy zbytnio zbliżone do siebie nie były – co tym bardziej powoduje, że wycieczka do Warszawy to dobre rozwiązanie szczególnie dla mieszkańców południa Polski. Stolica staje się coraz bardziej nowoczesna, kieruje się w stronę miasta białych kołnierzyków. Kraków chce się wyróżniać klimatem, błogością, atmosferą dobrej wieczornej zabawy.
Bo i z czym kojarzy się Polakom Kraków? Z pewnością z kulturą. Bardziej jednak w świadomości przeciętnego Kowalskiego zagłębia się wizja miasta-imprezy, wiecznej krakowskiej zabawy. Niedawno w kampaniach reklamowych miasto szczyciło się nawet hasłem wskazującym, że „jeśli zaszaleć, to w Krakowie”.
Dziś Kraków bawi się już raczej nie w centrum, a bardziej w innych rejonach – chociażby na Kazimierzu, który mieści wystarczająco wiele knajpek, restauracji i klubów, by pomieścić i młodych i tych starszych.

Czego dowie się wycieczka do Warszawy

Żartów porównujących oba miasta jest zresztą więcej. Czego dowie się np. uczestnik wycieczki z Krakowa do Warszawy? Warto zajrzeć na Facebooka. Powstał nawet profil prezentujący tysiąc powodów, dla których Kraków jest lepszy od Warszawy.

I tak można dowiedzieć się np., że:
– Jedno nie lubią Wisły, inni nie lubią Cracovii, ale Legii nie lubią wszyscy.
– Żaden z krakowskich włodarzy nie ucieka do Brukseli.
– Bo krakowska Poczta Główna prezentuje się lepiej niż Zamek Królewski w Warszawie.
– Bo gdy w Krakowie znudzi Ci się knajpka, robisz dwa kroki i jesteś w następnej. A w Warszawie szkoda Ci pieniędzy na taksówkę (tu akurat żart nie dla wszystkich; tego akurat w programie wycieczki szkolne do Warszawy z Krakowa nie mają).
– Bo programy Wawa Non Stop i Warsaw Shore nie mają nic wspólnego z Krakowem.
– Bo z żadnego punktu widokowego w Krakowie nie widać Pałacu Kultury, który przecież tak chętnie znajduje się w programie każdej wycieczki do Warszawy
– Bo gdy pewien przeciętnej inteligencji człowiek wyprowadził się z Krakowa do Warszawy, w obu miastach podniósł się poziom IQ
– Bo to co w Warszawie jest Rynkiem, w Krakowie nazywane jest Starym Kleparzem.
– Bo w Krakowie metro nigdy się nie psuje (dywagacja od nas: może właśnie dlatego, by je poznać, może wycieczka z Krakowa do Warszawy to niezły pomysł?)
– Bo w Krakowie trzeba mieszkać od urodzenia, żeby być krakusem. W Warszawie wystarczy wysiąść na centralnym, by być warszawiakiem.

Wycieczki szkolne do Warszawy z Krakowa – dobry pomysł

Żartować można w ten sposób do woli – i całkiem możliwe, że ów ciekawy profil na Facebooku rozwinie się rzeczywiście do tysiąca punktów – ale pewne jest też jedno. To Warszawa jest najwyżej z polskich miast w światowych rankingach miast. Według jednego z nich – analizy potencjału wizerunkowego – plasuje się wyżej niż np. Stambuł czy Szanghaj. Czyż to nie wystarczający powód, by wycieczka do Warszawy znalazła się w planie na chociażby ciepłą polską wiosnę?

.

About the Author