Kontakt: 606 444 213
palac kultury warszawa stare zdjecie budowa

Pałac Kultury w Warszawie. Stare zdjęcia z budowy

Każda wycieczka do Warszawy uznaje Pałac Kultury i Nauki za jeden z priorytetów planu zwiedzania. Dziś PKiN budzi różne kontrowersje, bywa krytykowany, ale pewne jest jedno – na dobre wpisał się w mapę atrakcji stolicy.

Pałac, który wywołuje emocje wśród turystów

 

palac kultury warszawa stare zdjecie budowa

Pałac Kultury i Nauki szybko stał się centrum stolicy / FOT: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wycieczki szkolne, zorganizowane grupy turystyczne, pojedynczy goście w Warszawie – czy to z Polski, czy też z całego świata – będąc w centrum Warszawy patrzą na Pałac Kultury i Nauki zawsze z jakimiś emocjami. Są równe: bywa irytacja, zdziwienie, komentarze iż nie pasuje on do reszty otoczenia. Są też podziw dla budowniczych, którzy potrafili wznieść taki budynek w czasach, kiedy o materiały i nowoczesne technologie łatwo nie było. Są analizy, na ile zmienił się on przez lata. To, co dziś widać w Warszawie jakże różni się od budynku, który stawiano na początku lat 50.

palac kultury warszawa stare zdjecie budowa

Warszawa w czasach, kiedy ją odbudowywano / FOT: John Vachon, Biblioteka Kongresu USA

Budowa rozpoczęła się w maju 1952 r. Skończono ją po trzech latach. Budynek z kamienia i piaskowca od razu budził wielkie emocje. Dziś, w erze drapaczy chmur, nie robi już tak wielkiego wrażenia, jak w przeszłości, ale w latach 50. wyglądał niesamowicie. Ponad 230 metrów wysokości i 167 nie licząc iglicy, ponad 817 m sześciennych kubatury – to wszystko powodowało, że PKiN szybko stał się jednym z symboli Warszawy i trafił do czołówki najwyższych budynków Europy.

Wycieczki widzą tętniącą życiem Warszawę

Dzieło architekta Lewa Rudniewa to ciągle najwyższy budynek Polski. Widok z tarasu ulokowanego na 30. Piętrze i wysokości 114 m pokazuje Warszawę po horyzont. Kiedyś prezentował miasto zniszczone po II Wojnie Światowej. Później – stopniowo odbudowujące się, ale zanurzone w realiach PRL. Dziś z tarasu Pałacu Kultury wycieczki zobaczyć mogą Warszawę tętniącą życiem, pełną energii, świateł, samochodów i neonów wskazujących, jak aktywnym miejscem jest teraz stolica Polski.

Dlaczego Pałac Kultury i Nauki budzi wielkie emocje?

 

palac kultury warszawa stare zdjecie wycieczka

Warszawa lat 50 / FOT: John Schultz

Uczestnicy wycieczek raczej starają się unikać politycznego tła i koncentrują się głównie na jego dzisiejszej pozycji, ale od historii uciec się nie da. Wieżowiec powstał jako prezent od narodu radzieckiego dla Polski, a sam pomysł budowy wyszedł od Józefa Stalina. Był jednak problem, jaką formę miałby przybrać budynek – wedle założeń miał bowiem być odwzorowaniem polskiej tradycji w nowoczesnej (pamiętajmy, iż jesteśmy na początku lat 50.) formie. Rudniew podróżował więc po kraju tak, by maksymalnie poznać lokalne style architektoniczne, ocenić budowlany dorobek Polski. Na podstawie przeróżnych danych o architekturze naszkicował pierwowzór Pałacu Kultury i Nauki.

palac kultury warszawa stare zdjecie wycieczka

Pałac Kultury i Nauki w latach 50. / FOT: John Schultz

Pierwowzór, a właściwie pięć różnych wersji PKiN. Z tych materiałów trzeba było wybrać jeden, konkretny. Początkowo planowano, iż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie będzie miał 120 metrów, ale aspiracje architekta i Polaków nie pozwalały na tak skromne rozwiązanie. Sięgnięto więc po kolejne modyfikacje projektów, dzięki którym można było stworzyć budynek znacznie wyższy od pierwotnego planu.

Jak budowano Pałac Kultury i Nauki?

 

palac kultury warszawa stare zdjecie

Niezwykła Warszawa. Takiej wycieczki do stolicy nie znają / FOT: John Schultz

Czasy były trudne, powojenne. Technologicznie zacofany kraj musiał liczyć na pomoc zewnętrzną. Dlatego w budowę Pałacu zaangażowano ponad trzy tysiące robotników z Rosji, dla których w centrum stworzono wręcz własne osiedle wyposażone we wszystko, co im do szczęścia było potrzebne. Nie dla wszystkich budowa daru Stalina skończyła się spokojnie. Podczas robót życie – głównie ze względu na prace na wysokości – straciło 16 osób. Później Pałac zyskał też złej sławy przez falę samobójstw i skoków z tarasu, który dopiero po kilku latach doczekał się zakratowania ograniczającego pomysły desperatów.

About the Author